Nápis Střední škola a dětský domov Velké Heraltice
Kancelářská sponka

Podzimní prázdniny v Sobotíně 28.-30.10.2021

V měsíci říjnu proběhly podzimní prázdniny, které jsme využili ve zkrácené covidové formě v poloizolaci v přirodě v nestandardní formě. Děti do poslední chvíle nevěděly, do jakého prostředí půjdou, ale moc se těšily.

Po příjezdu byly paralyzovány prostředím, kde se muselo v chatkách topit, nachystat dříví, nebyl internet, televize, sprcha byla bonus a toalety byly 100 kroků od ubytování.

Jídla bylo dost, ale děti dávaly přednost jiným aktivitám. Tuto skutečnost přijaly velice rychle a začaly vnímat okolní přírodu, teplo, o které se musí samy postarat a nakonec chleba byl pro ně opravdový boží dar.

Večer přicházel brzy, proto jsme byli vděční za společenské hry, posezení u ohně, který si museli společně udělat a nebylo to jednoduché, ale pomoc strejdů vždy přišla vhod. Ráno již bylo očekávané a dopoledne byly výšlapy na houby, návštěvy mysliveckých posedů, počítaní aut na silnici 11, výroby mlýnků na místní bystřinu, střelba ze vzduchovky na pet láhve.

Po dvou dnech si dítka uvědomily, že intrnet a televize nejsou důležité a dá se to i bez dat. Následně proběhla návštěva muzea v Rapotíně, kde všichni koukali na staré stroje, traktory a jinou jim neznámou techniku. Toto je jen setina toho, co malí kluci a holky zažili a prožili a po příjezdu na DD se chtěli vracet.

Z akcí toho to typu dětem zůstávají v paměti nevymazatelné vzpomínky a životní zkušenosti, které určitě v budoucnu nezapomenou a zhodnotí je.